Jak już wiadomo, bo zdążyliśmy się nie raz pochwalić ;-), zaprosiliśmy do Perfumerii Quality nową markę: The House of Oud. Z okazji premiery gościliśmy jej pomysłodawcę i jednego z dwóch współwłaścicieli, pana Andreę Casottiego.
W trakcie szkolenia nasz gość tak wspaniale opowiadał o poszczególnych zapachach swojej marki, że postanowiliśmy podzielić się z Wami jego słowami. Zapraszamy zatem na spotkanie z dwiema kolekcjami The House of Oud i Andreą Casotti.
Początki marki
Jak powstała marka The House of Oud? Zapachy miały być prezentem dla jednego z naszych* wspólnych znajomych i początkowo rzeczywiście były. Po pewnym czasie zdecydowaliśmy, że są warte tego, by je wypromować – i zaczęliśmy je sprzedawać.
* Andrea mówi o Mohammedzie Abu Nashim, swoim wspólniku
Oud
Mohammed jest Saudyjczykiem zakochanym w oudzie, a ja na Bliski Wschód jeżdżę w interesach od 15 lat, więc również doskonale znam ten składnik. Uzgodniliśmy, że każdy z zapachów naszych dwóch pierwszych kolekcjach będzie zawierał oud. Nie obyło się bez sporu, ponieważ Mohammed chciał, by oud dominował w każdej kompozycji, a ja miałem zupełnie inny pomysł. Koniec końców stanęło na moim, tzn. oud jest, ale jako składnik podkreślający i uwypuklający pozostałe esencje.
Nazwa marki
Była dla nas oczywista: skoro każdy z zapachów zawiera oud, jesteśmy Domem Oudu.
Pozyskiwanie oudu
Osoby zatrudnione przy pozyskiwaniu oudu to oudhunterzy, czyli łowcy oudu, ponieważ jego zdobywanie zdecydowanie nie jest zajęciem prostym i łatwym. Oud można zbierać albo w dżungli, gdzie warunki pracy są oczywiście najtrudniejsze, a niejednokrotnie wiążą się z całkiem konkretnym niebezpieczeństwem, albo na plantacjach.
Składnik pochodzi z nasączonych specjalną żywicą drzew rodzaju Aquiliaria.* Drzewa wytwarzają ją, by chronić korę i drewno przed pleśnią, przy czym najwięcej aromatycznego oudu jest w częściach już nią zainfekowanych. By ściąć zainfekowane drzewo w dżungli należy uzyskać specjalne pozwolenie. Choć drzewo takie i tak prędzej czy później uschnie, nie można go ścinać samowolnie. Również z tego powodu obecnie większość oudu pozyskuje się z plantacji, na których drzewa są umyślnie infekowane, by wytwarzały pożądaną żywicę.
* Stąd w języku polskim stosowana zamiennie nazwa oudu: żywica agarowa
Trzy formy oudu
Z jednego ściętego drzewa uzyskuje się od 0,5 do 5 kilogramów wiórków oudowych, czyli pachnących fragmentów drewna. Drewno jest odpowiednio dzielone tak, by odseparować najcenniejsze, najbardziej wysycone żywicą części od reszty surowca. Najdelikatniejszą operacją jest dłutowanie: drogocenne drewno z żywicą jest wycinane z pnia drzewa z najwyższą precyzją. Drewno z zewnętrznej części pnia jest przetwarzane na bakhoor (mieszankę kadzidlaną złożoną z kawałeczków agaru oraz żywic) lub destylowane, czego efektem jest olejek oudowy, tradycyjnie używany bezpośrednio na skórę. Drewno z serca pnia, wysycone agarem, służy do produkcji kawałków/wiórków do spalania.
Flakony
Nawiązują do kształtu dłoni, nie mają nic wspólnego z jajkiem. Wytwarzane są we Francji, w jedynej na świecie fabryce, która była w stanie wykonać flakon o wymyślonych przez nas parametrach. Każdy z flakonów malowany jest ręcznie we Włoszech – przy ich malowaniu zatrudniamy tylko trzy osoby! – dlatego każdy jest inny. Pęknięcia farby na flakonach kolekcji Desert Day nawiązują do spękanej ziemi na pustyni.
Dlaczego flakony „stoją na głowie”? Ponieważ my zupełnie inaczej patrzymy na świat!
Kolekcja Desert Day: olfaktoryczna interpretacja dnia spędzonego na pustyni
Breath of the Infinite
Skojarzenie: późny leniwy poranek na pustyni, godzina 11.00.
Główne składniki to piżmo i brzoskwinia. Breath of the Infinite trzyma się tak blisko skóry, że jest jak „druga skóra”. Idealnie nadaje się do layeringu*, szczególnie z perfumami kwiatowymi i cytrusowymi. Trzyma się na skórze do 36 godzin, zaś podoba się przeważnie paniom w wieku 30+.
* Nakładania kilku zapachów jeden na drugi
Wind Heat
Skojarzenie: chmura perfum arabskiego kierowcy, który po nas przyjechał na 13.00
Główne składniki to pieprz i cedr. Wind Heat jest pełen energii, zdecydowany i ekspansywny. Wybierają go przeważnie mężczyźni w typie sportowca i w wieku 40+.
Golden Powder
Skojarzenie: zachód słońca na pustyni, jest 18.00. Pora na pozytywne podsumowanie mijającego dnia.
Główne składniki to cynamon i piżmo. Golden Powder jest radosny, pełen dobrej energii, z efektem „natychmiastowego podobania się” zarówno kobietom, jak i mężczyznom.
Zapach jest bestsellerem kolekcji Desert Day.
Blessing Silence
Skojarzenie: gorący wieczór, pora rozpocząć nocną imprezę!
Główne składniki to klasyczna arabska triada, czyli oud, róża i szafran. Blessing Silence to zapach bardziej męski, choć chętnie wybierany również przez kobiety.
Wonderly
Zapach zainspirowany bardzo rzadkim zjawiskiem: śniegiem na pustyni. Powstał w hołdzie dla szczęścia, rozumianego jako możliwość uczestniczenia w czymś niezwykłym, doświadczania czegoś niecodziennego.
Główne składniki to mirra i irys, jednak warto nadmienić, że w Wonderly po raz pierwszy w perfumach zastosowaliśmy aromat jagód goi.
Wonderly jest finalistą konkursu Art & Olfactive.
Kolekcja Klem Garden: dzień w arabskim ogrodzie pełnym kwiatów i słodkich owoców
„Klem” to nazwa, którą Mohammed nadał swojemu domowi. Gdy jestem u niego, spędzamy całe dnie w ogrodzie, w cieniu drzew, wśród aromatu kwiatów, jedząc dojrzałe, słodkie owoce, pijąc orzeźwiające drinki i paląc sziszę.
Almond Harmony
Główne składniki to migdały i heliotrop. Almond Harmony jest słodki i delikatnie kwiatowy. Podoba się głównie młodym osobom w wieku 20-30 lat.
Dates Delight
Główne składniki to ambra, daktyle i miód. Dates Delight jest zapachem w stylu gourmand, który – choć słodki, nie jest oparty na wanilii. Doskonały dla osób, które pragną zwrócić na siebie uwagę, chcą się pokazać. Raczej na wieczór.
Cypress Shade
Główne składniki to mimoza, mięta i cytrusy. Cypress Shade jest najbardziej złożonym zapachem z całej kolekcji. Podoba się blogerom oraz znawcom i miłośnikom perfum. Stworzyłem go dla prawdziwych fanów zapachów, którzy poszukują perfum nieoczywistych. Dla osób z klasą. W nutach bazy znajduje się wetiwer z Magadaskaru, którego przed laty używał Guerlain w swoich klasycznych kompozycjach.
Grape Pearls
Główne składniki to winogrona, piżmo i kawa. Grape Pearls jest kompozycją „do natychmiastowego polubienia”, ponieważ zawiera ładny i klasyczny, a jednocześnie łatwy w odbiorze akord perfumiarski. Dla osób, które chcą mieć wejście.
Empathy
Główne składniki to tytoń i kwiat gruszy – po raz raz zastosowany w perfumach. Empathy jest zapachem „na wejście”, zainspirowanym rytuałem palenia sziszy. Na kobiecej skórze pachnie owocowo, na męskiej ładnie uwypukla się akord tytoniowy.
Kompozycja jest bestsellerem we Włoszech, Rosji i londyńskim Harrodsie.
Zapraszamy, by poznać i POKOCHAĆ perfumy The House of Oud i przypominamy, że próbki zapachów można zamawiać w naszym butiku internetowym.